Pasakojama, kad Japonijoje gyveno gydytojas Akojama, kuris dažnai mėgdavo vaikščioti po savo sodą ir grožėtis vyšnių šakomis. Kartą jis įsižiūrėjo į vyšnios šakelę, ant kurios kūpsojo didžiulė sniego kepurė.
Akojama pastebėjo, kad storoji vyšnios šaka neišlaikė sniego sunkumo ir nulūžo, o plonoji šakelė linko, linko prie žemės, kol sniego klodas nuslydo nuo jos, ir ji visiškai sveikutėlė vėl atsitiesė. Visa tai stebėjęs Akojama susimąstė, o po to sušuko: ,,Taip, iš karto pasiduoti, kad vėliau nugalėtum“. Šie jo žodžiai buvo taikomi imtynių veiksmams, kuriuos jis pats vėliau ir kūrė.
Akojama sudarė maždaug 300 veiksmų gynybos sistemą, padedančią apsiginti ir nugalėti bet kokį priešą.
Taip atsirado imtynių sistema, vadinama džiudžitsu. Šių imtynių pagrindu XIX amžiaus pabaigoje buvo sukurta nacionalinė japonų imtynių rūšis – dziudo. Išvertus į lietuvių kalbą, tai pergalė, kuri prieš grubią jėgą pasiekiama vikrumu, arba švelnus kelias i pergalę. Japoniškai ,,dziu“ yra ,,minkštumas, švelnumas“, ,,do“ – ,,būdas“. Taigi čia nugalima ,,švelniu būdu“.
Bėgant metams dziudo imtynės keitėsi: tobulėjo technika, taisyklės ir sportininkų apranga, keitėsi net ir svorio kategorijos. Dabar kiekvienais metais vyksta Europos ir kas antrais metais Pasaulio čempionatai, daug svarbių tarptautinių turnyrų, kuriuose visų šalių sportininkai stengiasi iškovoti pergales ir surinkti reikiamą taškų sumą, kad galėtų dalyvauti svarbiausiose varžybose – Olimpiadoje.
Tai dvikovinė sporto šaka, kur kovojama ranka rankon ir metimais ant tatamio. Dziudo skiriamas fiziniam ir asmeniniam tobulėjimui.
Varžybose dalyvauja vyrai ir moterys, vilkintys baltą arba mėlyną kimono ir kelnes, juosi diržu, kurio spalva turi atitikti sportininko meistriškumą. Pagal tarpt. kvalifikaciją skiriama 16 meistriškumo pakopų: 6 kiu ir 10 danų. Aukščiausias įvertinimas – raudonas diržas.
Imtynininkai skirstomi į 7 svorio kategorijas.
Šiuo metu vyrų svorio kategorijos yra tokios:
-60 kg; -66 kg; -73 kg; -81 kg; -90 kg; -100 kg ir virš 100 kilogramų
Moterų svorio kategorijos:
48 kg; -52 kg; -57 kg; -63 kg; -70 kg; -78 kg ir virš 78 kilogramų.
Parašykite komentarą